CHIRP - en to el translation catalogue (173 entries)

en: This is experimental support for BJ-9900 which is still under development.
    Please ensure you have a good backup with OEM software.
    Also please send in bug and enhancement requests!
    You have been warned. Proceed at your own risk!
el: Αυτή είναι πειραματική υποστήριξη για το BJ-9900 η οποία είναι υπό ανάπτυξη.
    Παρακαλούμε βεβαιωθείτε πως διαθέτετε σωστό αντίγραφο ασφαλείας του εργοστασιακού προγραμματισμού.
    Επίσης παρακαλούμε να μας στείλετε αιτήσης αποσφαλμάτωσης ή νέων δυνατοτήτων!
    Σας προειδοποιήσαμε. Προχωράτε με δική σας ευθύνη!

en: Cloning from radio
el: Λήψη από πομποδέκτη

en: Cloning to radio
el: Αποστολή σε πομποδέκτη

en: Radio did not ack block %i
el: Ο πομποδέκτης δεν επιβεβαίωσε το μπλοκ %i

en: {bank} is full
el: H {bank} είναι γεμάτη

en: Memory {num} not in bank {bank}
el: Η μνήμη {num} δεν βρίσκεται στην ομάδα μνημών {bank}

en: No results!
el: Κανένα αποτέλεσμα!

en: Double-click to change bank name
el: Κάντε διπλό κλικ για μετονομασία της ομάδας μνημών

en: Enter a new name for bank %s:
el: Εισάγετε ένα νέο όνομα για την ομάδα μνημών %s:

en: Rename bank
el: Μετονομασία ομάδας μνημών

en: Memory must be in a bank to be edited
el: Η μνήμη πρέπει να βρίσκεται σε ομάδα για να γίνει επεξεργασία

en: Applying settings
el: Εφαρμογή ρυθμίσεων

en: Loading settings
el: Φόρτωση ρυθμίσεων

en: Complete
el: Ολοκληρωμένη

en: Do not prompt again for %s
el: Να μην ερωτηθώ ξανά για %s

en: Communicate with radio
el: Επικοινωνία με πομποδέκτη

en: Port
el: Θύρα

en: Vendor
el: Προμηθευτής

en: Model
el: Μοντέλο

en: Custom...
el: Προσαρμοσμένη...

en: Help Me...
el: Βοήθεια...

en: Unplug your cable (if needed) and then click OK
el: Αποσυνδέστε το καλώδιο σας (αν χρειάζεται) και μετά πατήστε OK

en: USB Port Finder
el: Έυρεση θυρών USB

en: Plug in your cable and then click OK
el: Συνδέστε το καλώδιο σας και πατήστε OK

en: Your cable appears to be on port:
el: Το καλώδιο σας φαίνεται να είανι στη θύρα:

en: More than one port found: %s
el: Βρέθηκαν περισσότερες από μία θύρες: %s

en: Enter custom port:
el: Εισάγετε προσαρμοσμένη θύρα:

en: Error communicating with radio
el: Σφάλμα επικοινωνίας με τον πομποδέκτη

en: Experimental driver
el: Πειραματικός οδηγός

en: Radio information
el: Πληροφορίες πομποδέκτη

en: Download instructions
el: Οδηγίες λήψης

en: Upload instructions
el: Οδηγίες αποστολής

en: Cloning
el: Αντιγραφή

en: Please wait
el: Παρακαλώ περιμένετε

en: Refreshed memory %s
el: Ανανεώθηκε η μνήμη %s

en: Uploaded memory %s
el: Απεστάλη η μνήμη %s

en: Retrieved settings
el: Ρυθμίσεις ανακτήθηκαν

en: Saved settings
el: Ρυθμίσεις αποθηκεύθηκαν

en: Erased memory %s
el: Διεγράφη η μνήμη %s

en: Finished radio job %s
el: Τελείωσε η εργασία %s

en: Value must be at least %.4f
el: Η τιμή πρέπει να είναι τουλάχιστον %.4f

en: Value must be at most %.4f
el: Η τιμή πρέπει να είναι το πολύ  %.4f

en: An error has occurred
el: Παρουσιάστηκε ένα σφάλμα

en: Press enter to set this in memory
el: Πατήστε enter για καταχώρηση στη μνήμη

en: bytes each
el: bytes το καθένα

en: Length must be %i
el: Το μήκος πρέπει να είναι %i

en: Value must be zero or greater
el: Η τιμή πρέπει να είναι μηδέν ή μεγαλύτερη

en: Value does not fit in %i bits
el: Η τιμή δεν χωράει σε %i bits

en: Value must be exactly %i decimal digits
el: Η τιμή πρέπει να έιναι ακριβώς %i δεκαδικά ψηφία

en: Building Radio Browser
el: Δημιουργία Περιηγητή Πομποδεκτών

en: Failed to load radio browser
el: Αδυναμία φόρτωσης περιηγητή πομποδεκτών

en: Memories
el: Μνήμες

en: Banks
el: Ομάδες μνημών

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Info
el: Πληροφορίες

en: Only memory tabs may be exported
el: Μόνο οι καρτέλες μνημών μπορούν να εξαχθούν

en: Welcome
el: Καλωσήρθατε

en: File does not exist: %s
el: Το αρχείο δεν υπάρχει: %s

en: Open Stock Config
el: Άνοιγμα προεπιλεγμένων ρυθμίσεων

en: Restore %i tabs
el: Επαναφορά %i καρτελών

en: Open Recent
el: Άνοιγμα πρόσφατου

en: Export to CSV
el: Εξαγωγή σε αρχείο μορφής .CSV

en: Load Module
el: Φόρτωση Module

en: Print Preview
el: Προεπισκόπηση εκτύπωσης

en: Find Next
el: Εύρεση επόμενου

en: Goto
el: Μετάβαση σε

en: Use fixed-width font
el: Χρήση γραμματοσειράς σταθερού πλάτους

en: Use larger font
el: Χρήση μεγαλύτερης γραμματοσειράς

en: Download
el: Λήψη

en: Upload
el: Αποστολή

en: Query Source
el: Ερώτημα Πηγής

en: Select Bandplan
el: Επιλογή χάρτη συχνοτήτων

en: Reload Driver
el: Επαναφόρτωση Οδηγού

en: Reload Driver and File
el: Επαναφόρτωση Οδηγού και Αρχείου

en: About
el: Σχετικά

en: Developer Mode
el: Λειτουργία προγραμματιστή

en: Open debug log
el: Άνοιγμα αρχείου καταγραφής αποσφαλμάτωσης

en: Show debug log location
el: Εμφάνιση τοποθεσίας αρχείου καταγραφής αποσφαλμάτωσης

en: View
el: Εμφάνιση

en: Radio
el: Πομποδέκτης

en: Open
el: Άνοιγμα

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save file
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close file
el: Κλείσιμο αρχείου

en: Download from radio
el: Λήψη Από Πομποδέκτη

en: Upload to radio
el: Αποστολή Σε Πομποδέκτη

en: Chirp Image Files
el: Αρχεία ειδώλου CHIRP

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: Files
el: Αρχεία

en: All supported formats|
el: Όλοι οι τύποι αρχείων|

en: Save before closing?
el: Αποθήκευση πριν το κλείσιμο;

en: Unable to open the clipboard
el: Αδυναμία ανοίγματος του πρόχειρου

en: Find
el: Εύρεση

en: Goto Memory:
el: Μετάβαση σε Μνήμη:

en: Number
el: Αριθμός

en: Goto Memory
el: Μετάβαση σε Μνήμη

en: Open a module
el: Άνοιγμα αρθρώματος

en: About CHIRP
el: Σχετικά με το CHIRP

en: Restart Required
el: Απαιτείται επανεκκίνηση

en: Select a bandplan
el: Επιλογή χάρτη συνοτήτων

en: Bandplan
el: Χάρτης συχνοτήτων

en: Query %s
el: Ερώτημα %s

en: A new CHIRP version is available. Please visit the website as soon as possible to download it!
el: Μία νέα έκδοση του CHIRP είναι διαθέσιμη. Παρακαλούμε επισκεφθείτε την ιστοσελίδα το συντομότερο δυνατό για να την κατεβάσετε!

en: New version available
el: Διαθέσιμη νέα έκδοση

en: Please be sure to quit CHIRP before installing the new version!
el: Παρακαλούμε βεβαιωθείτε ότι έχετε κλείσει το CHIRP πριν εγκαταστήσετε την νέα έκδοση!

en: Invalid value: %r
el: Μη έγκυρη τιμή: %r

en: Frequency
el: Συχνότητα

en: Enter Frequency
el: Εισάγετε συχνότητα

en: Power
el: Ισχύς

en: Tuning Step
el: Βήμα συντονισμού

en: Choice Required
el: Απαιτείται επιλογή

en: Tone
el: Τόνος

en: Tone Squelch
el: Τόνος Φίμωσης

en: RX DTCS
el: DTCS Λήψης

en: DTCS
    Polarity
el: Πολικότητα
    DTCS

en: Comment
el: Σχόλιο

en: Tone Mode
el: Τύπος τόνου

en: Choose %s Tone
el: Επιλέξτε τόνο %s

en: Choose %s DTCS Code
el: Επιλέξτε κωδικό DTCS %s

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Enter TX Frequency (MHz)
el: Εισάγετε συχνότητα εκπομπής (MHz)

en: Invalid edit: %s
el: Μη έγκυρη τιμή: %s

en: Warning: %s
el: Προειδοποίηση: %s

en: Warning
el: Προειδοποίηση

en: Memory %i is not deletable
el: Η μνήμη %i δεν μπορεί να διαγραφεί

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Insert Row Above
el: Εισαγωγή γραμμής επάνω

en: Delete %i Memories
el: Διαγραφή %i Μνημών

en: Delete %i Memories and shift block up
el: Διαγραφή %i μνημών και μετακίνηση ομάδας προς τα επάνω

en: Delete %i Memories and shift all up
el: Διαγραφή %i μνημών και μετακίνηση όλων προς τα επάνω

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Delete and shift block up
el: Διαγραφή και μετακίνηση ομάδας προς τα επάνω

en: Delete and shift all up
el: Διαγραφή και μετακίνηση όλων προς τα επάνω

en: No empty rows below!
el: Καμία κενή σειρά από κάτω!

en: Some memories are not deletable
el: Κάποιες μνήμες δεν είναι δυνατόν να διαγραφούν

en: Overwrite memories?
el: Αντικατάσταση μνημών;

en: Some memories are incompatible with this radio
el: Κάποιες μνήμες δεν είναι συμβατές με αυτόν τον πομποδέκτη

en: Export can only write CSV files
el: Η εξαγωγή είναι δυνατή μόνο σε αρχεία CSV

en: Edit details for memory %i
el: Επεξεργασία λεπτομερειών για τη μνήμη %i

en: Edit details for %i memories
el: Επεξεργασία λεπτομερειών για %i μνήμες

en: Extra
el: Περισσότερα

en: DV Memory
el: Μνήμη DV

en: Printing
el: Εκτύπωση

en: Invalid ZIP code
el: Μη έγκυρος ΤΚ

en: Country
el: Χώρα

en: Amateur
el: Ραδιοερασιτέχνη

en: Service
el: Υπηρεσία

en: State/Province
el: Πολιτεία / Επαρχία

en: Optional: 45.0000
el: Προαιρετικό: 45.0000

en: Optional: -122.0000
el: Προαιρετικό: -122.0000

en: Latitude
el: Γεωγραφικό πλάτος

en: Longitude
el: Γεωγραφικό μήκος

en: Optional: 100
el: Προαιρετικό: 100

en: Distance
el: Απόσταση

en: Optional: County, Hospital, etc
el: Προαιρετικό: Επαρχία, Νοσοκομείο κλπ

en: Filter results with location matching this string
el: Φιλτράρισμα αποτελεσμάτων με τοποθεσία σύμφωνη με αυτό το λεκτικό

en: Filter
el: Φίλτρο

en: Only certain bands
el: Μόνο ορισμένες μπάντες

en: Limit Bands
el: Περιορισμός Μπαντών

en: All
el: Όλες

en: Select Bands
el: Επιλογή Μπαντών

en: Bands
el: Μπάντες

en: City
el: Πόλη

en: State
el: Πολιτεία

en: United States
el: Ηνωμένες Πολιτείες

en: Canada
el: Καναδάς

en: Features
el: Δυνατότητες

en: (none)
el: (καμία)

en: Getting settings
el: Λήψη ρυθμίσεων

en: Error applying settings
el: Σφάλμα εφαρμογής ρυθμίσεων
