CHIRP - en to fr translation catalogue (180 entries)

en: Completed
fr: Termine

en: idle
fr: Pret

en: Retrieving bank information
fr: Recuperation des information de banque

en: Setting name on bank
fr: Donner un nom a la banque

en: Bank
fr: Banque

en: Name
fr: Nom

en: Updating bank index for memory {num}
fr: Mise a jour de l'index de banque pour la memoire {num}

en: Updating bank information for memory {num}
fr: Mise a jour des informations de banque pour la memoire {num}

en: Getting memory {num}
fr: Lecture memoire {num}

en: Setting index for memory {num}
fr: Assigner son numero a la memoire {num}

en: Getting bank for memory {num}
fr: Lecture de la banque pour la memoire {num}

en: Frequency
fr: Frequence

en: Getting bank information for memory {num}
fr: Lecture de l'information de banque pour la memoire {num}

en: Getting bank information
fr: Lecture information de banque

en: An error has occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: Overwrite
fr: Ecraser

en: File Exists
fr: Le fichier existe

en: The file {name} already exists. Do you want to overwrite it?
fr: Le fichier {name} existe deja. Voulez-vous l'ecraser ?

en: Location {number} is already being imported. Choose another value for 'New Location' before selection 'Import'
fr: L'emplacement {number} a deja ete importe. Choisissez une autre valeur pour 'nouvel emplacement' avant d'utiliser 'Importer'

en: Invalid value. Must be an integer.
fr: Valeur invalide. Doit etre un entier.

en: Location {number} is already being imported
fr: L'emplacement {number} a deja ete importe

en: Updating URCALL list
fr: Mise a jour de la liste URCALL

en: Updating RPTCALL list
fr: Mise a jour de la liste RPTCALL

en: Setting memory {number}
fr: Regler la memoire {number}

en: Importing bank information
fr: Importation de l'information de banque

en: Error importing memories:
fr: Erreur lors de l'importation des memoires :

en: All
fr: Tout

en: None
fr: Aucun

en: Select
fr: Selectionner

en: Adjust New Location
fr: Ajuster nouvel emplacement

en: Confirm overwrites
fr: Confirmer l'ecrasement

en: Cannot be imported because
fr: Ne peut pas etre importe car

en: Import From File
fr: Importer depuis un fichier

en: Import
fr: Importer

en: To
fr: Vers

en: From
fr: De

en: Comment
fr: Commentaire

en: Location memory will be imported into
fr: L'emplacement memoire sera importe dans

en: Location of memory in the file being imported
fr: Emplacement memoire du fichier importe

en: Preparing memory list...
fr: Preparation de la liste des memoires...

en: Export To File
fr: Exporter vers un fichier

en: Export
fr: Exporter

en: Untitled
fr: Sans titre

en: CHIRP Radio Images
fr: Images de radio CHIRP

en: CHIRP Files
fr: Fichiers CHIRP

en: CSV Files
fr: Fichiers CSV

en: ICF Files
fr: Fichiers ICF

en: VX7 Commander Files
fr: Fichiers VX7 Commander

en: ICF files cannot be edited, only displayed or imported into another file. Open in read-only mode?
fr: Les fichiers ICF ne peuvent pas etre edites, uniquement affiches ou importes dans un autre fichier. Ouvrir en lecture seule ?

en: There was an error opening {fname}: {error}
fr: Une erreur s'est produite a l'ouverture de {fname} : {error}

en: {num} errors during open:
fr: {num} erreurs durant l'ouverture :

en: Note:
fr: Note :

en: The {vendor} {model} operates in <b>live mode</b>. This means that any changes you make are immediately sent to the radio. Because of this, you cannot perform the <u>Save</u> or <u>Upload</u> operations. If you wish to edit the contents offline, please <u>Export</u> to a CSV file, using the <b>File menu</b>.
fr: Le {vendor} {model} fonctionne en <b>live mode</b>. Cela signifie que tous les changements que vous faites sont immediatement envoyes a la radio. Pour cette raison, vous ne pouvez pas utiliser les fonctions <u>Enregistrer</u> ou <u>Telecharger vers la radio</u>. Si vous souhaitez editer le contenu hors connexion, vous pouvez <u>Exporter</u> vers un fichier CSV, en utilisant le <b>menu Fichier</b>.

en: Don't show this again
fr: Ne plus montrer

en: {vendor} {model} image file
fr: Fichier images {vendor} {model}

en: Open recent file {name}
fr: Ouvrir le fichier recent {name}

en: Import stock configuration {name}
fr: Importer la base de donnees {name}

en: Open stock configuration {name}
fr: Ouvrir la base de donnees {name}

en: Discard Changes?
fr: Annuler les changements ?

en: File is modified, save changes before closing?
fr: Le fichier a ete modifie, enregistrer les modifications avant de le fermer ?

en: With significant contributions by:
fr: Avec les contributions significatives de :

en: Select Columns
fr: Selectionner les colonnes

en: Visible columns for {radio}
fr: Colonnes visibles pour {radio}

en: Reporting is disabled
fr: Rapport d'utilisation desactive

en: The reporting feature of CHIRP is designed to help <u>improve quality</u> by allowing the authors to focus on the radio drivers used most often and errors experienced by the users. The reports contain no identifying information and are used only for statistical purposes by the authors. Your privacy is extremely important, but <u>please consider leaving this feature enabled to help make CHIRP better!</u>
    
    <b>Are you sure you want to disable this feature?</b>
fr: La fonction de rapport de CHIRP est concue pour <u>ameliorer</u> l'application en permettant aux auteurs de se concentrer sur les pilotes des radios les plus frequemment utilisees et les errreurs rencontrees par les utilisateurs. Les rapports ne contiennent aucune donnee d'identification et ne sont utilisee qu'a des fins statistiques par les auteurs. Votre vie privee est extremement importante, mais <u>considerez s'il vous plait que laisser cette fonction activee contribuera a rendre CHIRP encore meilleur !</u>
    
    <b>Etes-vous certain de vouloir desactiver cette fonction ?</b>

en: Choose a language or Auto to use the operating system default. You will need to restart the application before the change will take effect
fr: Choisir une langue ou Auto pour utiliser celle du systeme par defaut. Vous devrez redemarrer l'application pour appliquer le changement.

en: _File
fr: _Fichier

en: Open stock config
fr: Ouvrir base de donnees

en: _Edit
fr: _Editer

en: _Cut
fr: _Couper

en: _Copy
fr: C_opier

en: _Paste
fr: Co_ller

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: Move _Up
fr: _Monter

en: Move Dow_n
fr: Desce_ndre

en: E_xchange
fr: _Permuter

en: _View
fr: _Voir

en: Columns
fr: Colonnes

en: Developer
fr: Developpeur

en: Show raw memory
fr: Montrer les memoires brutes

en: Diff raw memories
fr: Comparaison memoires brutes

en: Diff tabs
fr: Comparaison listes

en: Change language
fr: Changer la langue

en: Download From Radio
fr: Telecharger depuis la radio - Lire

en: Upload To Radio
fr: Telecharger vers la radio - Ecrire

en: Import from RFinder
fr: Importer de RFinder

en: CHIRP Native File
fr: Fichier CHIRP natif

en: CSV File
fr: Fichier CSV

en: Import from RepeaterBook
fr: Importer de RepeaterBook

en: Import from stock config
fr: Importer de la base de donnees

en: Help
fr: Aide

en: Report statistics
fr: Rapporter statistiques

en: Hide Unused Fields
fr: Cacher les champs inutilises

en: Automatic Repeater Offset
fr: Decalage automatique de relais ARS

en: Enable Developer Functions
fr: Activer les fonctions de developpement

en: Error reporting is enabled
fr: Le rapport d'erreur est active

en: If you wish to disable this feature you may do so in the <u>Help</u> menu
fr: Pour desactiver cette fonction, utilisez le menu <u>Aide</u>.

en: Clone Progress
fr: Clonage en cours

en: Cloning
fr: Clonage

en: Cancel
fr: Annuler

en: Shift
fr: Decalage

en: Moving {src} to {dst}
fr: Deplacer {src} vers {dst}

en: Looking for a free spot ({number})
fr: Recherche d'un emplacement libre ({number})

en: Moved {count} memories
fr: {count} memoires deplacees

en: {vendor} {model} on {port}
fr: {vendor} {model} sur {port}

en: Detect
fr: Detecter

en: Vendor
fr: Fabricant

en: Model
fr: Modele

en: Unable to detect radio on {port}
fr: Impossible de detecter la radio sur {port}

en: Internal error: Unable to upload to {model}
fr: Erreur interne : impossible de telecharger vers {model}

en: Clone failed: {error}
fr: Erreur de clonage: {error}

en: Callsign
fr: Indicatif

en: Your callsign
fr: Votre indicatif

en: Repeater callsign
fr: Indicatif du relais

en: My callsign
fr: Mon indicatif

en: Downloading URCALL list
fr: Telechargement de la liste URCALL

en: Downloading RPTCALL list
fr: Telechargement de la liste RPTCALL

en: Downloading MYCALL list
fr: Telechargement de la liste MYCALL

en: Memories
fr: Memoires

en: Bank Names
fr: Nom des banques

en: Banks
fr: Banques

en: The {vendor} {model} has multiple independent sub-devices
fr: Le {vendor} {model} a des sous-series multiples et independantes

en: Choose one to import from:
fr: Selectionner importation depuis :

en: Cancelled
fr: Annule

en: Internal Error
fr: Erreur interne

en: There were errors while opening {file}. The affected memories will not be importable!
fr: Erreurs a l'ouverture de {file}. Les memoires ne peuvent pas etre importees !

en: There was an error during import: {error}
fr: Une erreur s'est produite durant l'importation : {error}

en: Unsupported file type
fr: Type de fichier non-supporte

en: There was an error during export: {error}
fr: Une erreur s'est produite durant l'exportation : {error}

en: Priming memory
fr: Memoire d'amorcage

en: Invalid value for this field
fr: Valeur invalide pour ce champ

en: DTCS Code
fr: Code DTCS

en: Cross Mode
fr: Cross mode

en: Offset
fr: Decalage

en: Power
fr: Puissance

en: Tune Step
fr: Pas

en: Skip
fr: Ignorer

en: Erasing memory {loc}
fr: Effacer la memoire {loc}

en: Unable to make changes to this model
fr: Impossible de realiser des changements pour ce modele

en: Editing new item, taking defaults
fr: Modification nouvel element, valeurs par defaut

en: Bad value for {col}: {val}
fr: Valeur invalide pour {col} : {val}

en: Error setting memory
fr: Erreur ecriture memoire

en: Writing memory {number}
fr: Ecrire la memoire {number}

en: This operation requires moving all subsequent channels by one spot until an empty location is reached.  This can take a LONG time.  Are you sure you want to do this?
fr: Cette operation necessite le deplacement de tous les canaux suivants jusqu'a ce qu'un emplacement libre soit trouve. Cela peut prendre BEAUCOUP de temps. Etes-vous certain de vouloir le faire ?

en: Adding memory {number}
fr: Ajouter la memoire {number}

en: Erasing memory {number}
fr: Effacer la memoire {number}

en: Getting memory {number}
fr: Lecture memoire {number}

en: Moving memory from {old} to {new}
fr: Deplacer la memoire de {old} vers {new}

en: Raw memory {number}
fr: Memoire brute {number}

en: Getting raw memory {number}
fr: Lecture memoire brute {number}

en: You can only diff two memories!
fr: Vous ne pouvez comparer que deux memoires !

en: Memory {number}
fr: Memoire {number}

en: Diff of {a} and {b}
fr: Comparaison entre {a} et {b}

en: Memories must be contiguous
fr: Les memoires doivent etre contigues

en: Insert row above
fr: Inserer une ligne avant

en: Insert row below
fr: Inserer une ligne apres

en: Delete
fr: Supprimer

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Delete (and shift up)
fr: Supprimer (et remonter)

en: Move up
fr: Remonter

en: Move down
fr: Descendre

en: Exchange memories
fr: Permuter les memoires

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Show Raw Memory
fr: Afficher les donnees de memoires brutes

en: Diff Raw Memories
fr: Comparaison memoires brutes

en: Internal Error: Column {name} not found
fr: Erreur interne : colonne {name} non trouvee

en: Getting channel {chan}
fr: Lecture canal {chan}

en: Internal Error: Invalid limit {number}
fr: Erreur interne : {number} limite invalide

en: Memory range:
fr: Etendue memoire :

en: Go
fr: Aller

en: Special Channels
fr: Canaux speciaux

en: Show Empty
fr: Montrer vides

en: Cutting memory {number}
fr: Couper la memoire {number}

en: Overwrite?
fr: Ecraser ?

en: Overwrite location {number}?
fr: Ecraser l'emplacement {number} ?

en: Incompatible Memory
fr: Memoire incompatible

en: Pasted memory {number} is not compatible with this radio because:
fr: La memoire collee {number} n'est pas compatible avec cette radio car :

en: Digital Code
fr: Digital code
